VŠE CO ŽELVA POTŘEBUJE - venkovní výběh
Venkovní zařízení pro suchozemské želvy
Chybí-li želvě světlo, slunce a vitaminy, může onemocnět křivicí. Její krunýř se pak deformuje tlakem. Dobrým preventivní opatřením je držení želvy od června do srpna ve venkovním zařízení.
Pokud svému zvířeti dopřejete malé pařeniště s přídavným tepelným zdrojem můžete ho mít venku od května do září.
Velikost venkovního výběhu: Měl by být nejméně 1,2m dlouhý a 3m široký
Ohrazení: Do země zapusťte cementové desky, kameny na obruby trávníku, dřevěné fošny nebo vlnité desky z umělé hmoty. Dejte na to, aby se želva nemohla dostat předníma nohama na horní okraj ohrazením, jinak by přes něj utíkala ven.
Podlaha výběhu: Vykopejte asi 30cm hlubokou jámu: podlaha musí mít spád asi 5cm na metr. Nechte malou vyvýšeninu, která ochrání zvíře při velké vodě a bude mu sloužit jako místo pro slunění.
Ozelenění: Na podlahu výběhu nasejte trávu a bylinky (pampelišku, žabinec) a vysaďte nízké keříky (buxus). Kameny a kořeny slouží jako dekorace, nesmějí se ale stát „pomocníkem při zaječích úmyslech“ zvířete.
Pařník (skleníček): Na horním konci výběhu zřiďte na slunečném místě pařeniště z desek z plexiskla (k dostání jsou i hotové pařeniště v zahradních potřebách – desky z plexiskla zhotoví sklenář!!). Na základě „skleníkového efektu“ se v něm bude akumulovat dostatek tepla při déletrvajícím špatném počasí. Jako vstup slouží otvor ve tvaru brány, který snadno sami vyřežete lupenkovou pilkou.
Zdroj tepla: Pro chladné dny, kdy teplota v domečku nedosáhne 26°C, nainstalujte infralampu, náhradně i osmdesátiwattové zářivky, které musí prostor vytopit asi na 26°C.
Místo na krmení: Kamenná deska před pařeništěm slouží jako „snídaňová tabule“ a usnadňuje čištění výběhu od zbytků potravy. Kamennou desku umístěte do stínu, aby čerstvé krmení na slunci rychle nezvadlo
Příležitost ke koupání: Na hlubším konci výběhu nainstalujte koupací nádrž s přepadem, aby z výběhu mohla unikat dešťová voda. Jako koupací nádrž se hodí v obchodě běžná pítka pro ptáky. I zde platí stejné pravidlo jako pro terárium: Želva musí i na nejhlubším místě mít nataženou hlavou možnost pohodlně nabrat vzduch. Do brouzdaliště je třeba položit kameny nebo kořeny, aby se na nich mohlo na zádech ležící zvíře zase narovnat.
Zakrytí: Želvy menší než 15cm mohou snadno padnout za oběť vráně, strace nebo i kuně. Zakrytí výběhu drátěným pletivem nebo sítí proti ptákům želvičky ochrání.
Venkovní výběh pro vodní želvy
Mnohé vodní a bahenní želvy mohou od června do srpna pobývat v zahradě. Jezírko by mělo mít objem minimálně 300 litrů. Na nádrže od této velikosti do 1,5 metru krychlového se doporučuje hotové zahradní jezírko. Hotové jezírko je třeba zabudovat s mírným sklonem. Na hlouběji ležící straně pak může vhodným směrem odtékat přebytečná voda. U větších jezírek můžete uvažovat i o nádrži fóliové. Ke šplhání a slunění slouží příčně položený silnější kámen, na který mohou želvy vylézt z vody.
Na osázení: jsou nejvhodnější rákos a orobinec. Všechno ostatní bude sežráno stejně jako malé rybky, mloci a larvy hmyzu.
Filtrace: Jezírka o obsahu do 1,5 krychlového metru musí, větší mohou, být filtrována. K tomu ponořte na dno jezírka jednoduché ponorné čerpadlo. Vedle jezírka umístěte vnější filtr.
Ohrazení: sestává z hladce ohoblovaných a impregnovaných prken nebo kamenů na obruby trávníků, z betonu, plechu nebo vlitých umělohmotných desek. Stačí, je-li oplocení vysoké 50 až 60 cm a zapuštěné asi 20 až 30 cm hluboko.
Zakrytí: Aby byly malé želvy chráněné před kočkami, vránami nebo strakami, měli byste přes jezírko napnout ochranou síť proti ptákům nebo rybářskou síť.