CO VŠE ŽELVA POTŘEBUJE - správné místo pro akvárium,terárium
Co všechno želva potřebuje
Úplně zásadní pro to, aby se želva u váš cítila spokojená a zůstala dravá, je vhodné ubytování a správná výbava.
Terárium pro suchozemské želvy:
Dobře zařízené terárium pro suchozemskou želvu musí poskytovat následující:
- skrýš na noc
- koupací nádrž s vodou teplou 22 až 24°C
- teplou písečnou nebo kamennou plochu s teplotou 24 až 26°C (ve dne)
- písečnou plochu s pokojovou teplotou (18 až 22°C)
- kout s vlhkým, nevyhřívaným pískem
O teplo se stará bodový zářič (do 150 W( nebo malá halogenová zářivka. Čím větší je vzdálenost zářiče od želvy, tím větší musí být příkon (počet wattů) - nejdříve položte na jednu třetinu dna terária desku z lisovaného korku, silnou 1 až 2 cm
- Na ni dejte 3 vrstvy hliníkové fólie stejné velikosti, lesklou stranou nahoru
- na hliníkovou fólii položte přibližně stejně velkou elektrickou tonou rohož s termostatem (ve dne nepřekročit 21°C – přeměřit a na noc VYPÍNAT). Topná rohož musí později zahřívat zespodu také nádrž s vodou.
Uspořádání terária:
- Na topnou rohož položte podlahové dlaždice z pálené hlíny (terakota)
- Vedle podlahových dlaždic umístěte keramickou, porcelánovou nebo plechovou koupací nádrž, například čtverhrannou hliněnou misku pod květináč, do které se pohodlně vejde i dospělá želva. Okraj musí být tak nízký, aby i malá želva mohla bez potíží dovnitř i ven.
Upozornění: Mladé želvy se mohou v koupací nádržce utopit. Pro ně nesmí být stav vody vyšší než do poloviny hřbetního krunýře.
- Dno terária vyplňte směsí promývaného jemnozrnného říčního písku a sekané kůry (v poměru 1:1)
- Kořeny a kmeny sestavte tak, aby je želva musela přelézat nebo obíhat. Upravte pro ni také skrýš.
- Bodový zářič (60 až 100 wattů) zabezpečujte teplotou dna 36°C (přeměřit). Spínací hodiny nastavte na ozařování po dobu 5 hodin během hlavní aktivity vaší želvy.
- Osázení není bezpodmínečně nutné, ale vypadá v teráriu dobře. Stojí-li terárium na temném místě, musíte pro rostliny, má-li se jim dařit, instalovat speciální lampu. Zvolte raději robustní rostliny, které zasaďte nejlépe do hliněných hrnků a zem pokryjte kameny nebo kořeny, aby želva byla chráněna před ožíráním.
Tip: Minimální velikost terária pro suchozemskou želvy můžete vypočítat takto: délku krunýře dospělé želvy např. 20 cm násobte 5. Výsledek 20 cm x 5 = 100 cm. Základna musí tedy mít 100 cm x 100 cm = 1m2 na jednu vodní želvu.
Terárium pro bahenní želvy:
Bahenním želvám vyhovuje zajímavá kombinace suché a koupací plochy, kde si mohou dosyta zaplavat a potápět se. Pro vyhovující uspořádání je důležité, abyste věděli, jaké nároky vaše želva má. Dobrá plavkyně potřebuje mnoho prostoru na plavání. Pro želvu, která pod vodou leze, musíte dát do vodní části pomůcky na lezení. Pro bahenní želvu, která se zdržuje převážně na souši, musí zabírat suchá část alespoň 75 % plochy dna.
Terárium musí být bezpodmínečně vodotěsné, takže je účelné, pořídit rovnou akvárium.
Velikost terária: Výpočet je uveden ve článku o suchozemských želvách.
Zařízení terária: Odpovídá po technické stránce výstavbě zemní partie terária pro suchozemské želvy. Pro bahenní želvu ale dbejte následujících zvláštností:
- Použijte raději dvě termostatem ovládaná podlahová topná tělesa. Jedno k ohřívání vody na 23°C, druhé na ohřev země na 21°C. Zemní část nesmí nikdy uschnout na prach a musí být zvlhčována (ale ne mokrá)
- Zemní část vyplňte směsí písku a sekané kůry. Kolem koupací nádrže položte obrubu z desek z přírodního kamene, aby se voda tak rychle nezašpinila. Tyto kameny mohou zároveň sloužit jako zespodu vytápěné ohřívadlo
- Vodní nádrž by měla zabírat podle nároků vaší želvy jednu třetinu až polovinu dna terária. Vstup a výstup upravte tak, aby zvíře mohlo do vody pomalu sklouznout. Na nejhlubším místě by měla být voda trochu hlubší než odpovídá šířce krunýř želvy. Může se totiž utopit, když spadne na záda a příliš mělká voda jí znemožňuje zase se obrátit.
- Jako zdroj tepla slouží bodový zářič (60 až 100 wattů), který zajistí teplotu 36°C
- Vysázené rostliny by se staly rychle obětí žravosti zvířete. Proto je lepší vyzdobit terárium bahenními rostlinami umístěnými před a za akváriem.
Akvárium pro vodní želvy:
Nejdříve se informujete, jestli patří vaše vodní želva k dobrým nebo méně dobrým plavcům. Dobří plavci chtějí mít na plavání co možná nejvíc prostoru. Proto je důležitá nejen plocha dna akvária, ale i hloubka vody.
Minimální velikost akvária: můžete ji spočítat následujícím způsobem:
Délka akvária je dána délkou krunýře dospělé želvy x 5.
Šířka akvária se spočítá z délky krunýře želvy x 3.
V tomto výpočtu není zahrnuta žádná dekorace. Přidejte proto asi 30% objemu akvária a dalších 30% chcete li chovat ještě další želvu.
Zařízení akvária:
- Tenká vrstva propraného písku pokrývá skleněné dno, aby nezrcadlilo obsah akvária.
- Úlomek hřebenové tašky na dně může posloužit jako skrýš, větev z rašeliniště nebo mokřadu uložená pod vodou jako pomůcka na lezení a nad vodou jako sluneční ostrůvek.
- Vybudujete-li u zasní stěny akvária skalní stěnu z přírodního kamene, vznikne ozdoba každého pokoje. Kromě toho mohou špatní plavci po skalní stěně šplhat vzhůru. Polyuretanová montážní pěna nebo beton zvýší soudržnost kamenných desek. Mezi skálou a zadní stěnou akvária nechte úzkou 3 – 5 cm mezeru. Budete tak mít stále možnost pomocí hadice vysát nashromážděné nečistoty. Nejlepší je před montáží umístit mezi skálu a zadní stěnu styroporovou desku a posléze ji odstranit.
Pozor: Mláďata se nesmějí dostat do této mezery. Mohla by tam uváznout a utopit se. Mezeru uzavřete proužkem styroporu (při čištění vyndat!).
- Nejpohodlnější způsob vytápění akvarijní vody a zároveň jejího filtrování je čerpadlem poháněný filtr, s vloženým termostatem regulovaným topným systémem (k dostání v prodejnách potřeb pro chovatele). Při volbě filtračního výkonu vezměte v úvahu, má-li vaše želva ráda klidnou nebo silně proudící vodu. Nejlepší filtrační výkon mají filtry s velkou, až dvanáctilitrovou nádobou. Výkon čerpadla se dá přiškrtit výtlačným ventilem (raději si nechte odborně poradit).
Upozornění: Vzduchování vody v akváriu není nutné, pokud současně funguje výměna vody pomocí filtračního čerpadla. Vzduchovací kamínek, zanořený ve dně může ale zabezpečit, aby se kal v akváriu zvířil a byl odfiltrován.
Tip: Pro všechny želvy milující proud vody platí při výběru správné pumpy základní pravidlo: všechnu vodu by měla akváriem prohnat v 10 až 15 minutách. Čerpací výkon je tím slabší, čím je uložena hlouběji pod akváriem, čili čím výše musí vodu pumpovat.
- Bahenní a vodní želvy mají rády odpočívadla ke slunění těsně pod a nad vodní hladinou. Obstarejte si dvě desky z plexiskla a na každou přilepte dvousložkovým lepidlem po jedné desce z korku. Spojte desky ve všech čtyřech rozích zvlášť silným drátem do dvou pater. Drát musí být sám o sobě hodně tuhý, aby se ostrůvek nehoupal. Odpočívadlo upevněte na vhodnou oporu, např. na okraj nebo na příčku nad akváriem. Dolní patro dejte vodorovně pod vodu, jen tak hluboko, aby želva s nataženým krkem mohla nabírat vzduch. Horní patro, podle možností stranově přesazené upevněte šikmo, aby na něj mohla želva snadno vylézt.
- Před průvanem by měl chránit ukryt, který uspořádejte tak, aby uprostřed, kde visí sluneční ostrůvek, zůstal otvor.
- Nad otvorem musí být zavěšeno po jednom bodovém a UV- zářiči.
Správné místo pro akvárium či terárium
Ideální místo je pod skleněnou střechou, např. v zimní zahradě. Zde se želvě mění délka dne dle momentálního ročního období. To má zřetelný vliv na naladění k zimnímu spánku. Nejlépe se hodní i v místnosti s velkými okny.
Špatné místo je to, kde není dostatek denního světla (není-li nahrazeno dostatečným osvětlením).
Opatrně při průvanu. Ten škodí zdraví všech želv. Stejné nebezpečí nese také místo přímo pod okenním parapetem.
Upozornění: Dbejte na to, aby akvárium či terárium nepřenášelo žádné chvění např. od stereo zařízení, chladničky nebo akvarijního čerpadla. Želvu to zneklidňuje.
Želva | Ubytování | Péče o příbytek | Strava | Nejčastější chyby v péči |
Suchozemská | Suché terárium v zahradě také venkovní terárium. Pořízení výběhu jednoduché-nutné technické zařízení | Jednoduchá | Převážně rostlinná, na zemi | Údržba podlahy, z toho záněty očí a plic |
Bahenní | Bahenní terárium v zahradě také venkovní ter. s jezírkem. Zařízení náročné, nutné tech. zařízení | Prostá, ale častá výměna vody | Převážně živočišná ve vodě / na zemi | Nedostatečná hygiena: tím infekce (očí, kůže, střeva, břišního krunýře) |
Vodní | Akvárium v zahradě také venkovní s jezírkem. Přezimuje v akváriu. Tech. příslušenství nutné | Náročná, je třeba měnit velký objem vody. | Převážně živočišná na vodě | Průvan a příliš studená voda: z toho záněty očí a plic |
Komentáře
Přehled komentářů
muzete mi nekdo poradit?kdyz cincila spadne do vody muze se ji neco stat?prosim napiste!
voda
(petra, 10. 5. 2010 16:04)